Wróć do strony głównej

Czym jest NIPcheck?

NIPcheck to program, który pozwala na szybką i prostą weryfikację zarówno statusu rejestracji kontrahenta jako VAT czynnego w bazie MF, jak również weryfikację kontrahentów unijnych w bazie VIES dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Weryfikacji dokonuje się automatycznie i zbiorczo, co pozwala na znaczne oszczędności czasu osób odpowiedzialnych za poprawność rozliczeń podatkowych.

Co istotne, program generuje i archiwizuje zbiorcze raporty wraz z poszczególnymi oficjalnymi potwierdzeniami statusów poszczególnych podatników ze strony MF („print screen”). ZOBACZ

Weryfikacji dokonuje się samodzielnie, w dowolnym momencie w bezpieczny dla podatnika sposób.

Dane podlegające weryfikacji przesyłane są do aplikacji przez klienta, umożliwiając zachowanie pełnej poufności danych (połączenie szyfrowane – Certyfikat SSL).

Program przetwarza dane (numery NIP i VAT-UE) zarówno z plików JPK, jak i przekopiowane z dowolnego formatu wprost do aplikacji (automatyczne formatowanie).

Po co potrzebna jest weryfikacja?

Procedura weryfikacji kontrahentów jest niezbędna w celu uchronienia podatnika przed ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi, odpowiedzialnością karną skarbową oraz karną, a także sankcjami VAT, które wynoszą odpowiednio – 30 i 100%.

Pozwala uniknąć transakcji z nieuczciwymi kontrahentami, dochować należytej staranności i prawidłowo zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia.

Wpływa na zabezpieczenie prawa podatnika do odliczenia VAT oraz prawa do zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W oparciu o jakie bazy danych przebiega weryfikacja?

Status podmiotów krajowych (tj. czy kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny) jest weryfikowany w oparciu o portal Ministerstwa Finansów – Portal Podatkowy .

Status podmiotów unijnych jest weryfikowany w oparciu o portal Komisji Europejskiej – VAT Information Exchange System (VIES) .


Zalety naszego programu

NIPcheck został opracowany w oparciu o doświadczenie ekspertów MDDP. Program odpowiada na potrzeby rzetelnych podatników, którzy potrzebują wsparcia w zakresie zabezpieczenia się przed oszustwami mającymi na celu wyłudzenie podatku VAT. NIPcheck pomaga im udokumentować fakt dochowania przez nich należytej staranności. Nie jest to zwykła aplikacja opracowana przez programistów, ale narzędzie zoptymalizowane z punktu widzenia osób zajmujących się na co dzień zagadnieniami podatkowymi.

Automatyczna i szybka weryfikacja.
Samodzielne korzystanie z programu – za pomocą zindywidualizowanego konta użytkownika.
Szyfrowanie danych zgodne z certyfikatem SSL - pełna poufność danych.
Automatyczne przetwarzanie plików JPK
Możliwość wklejenia danych w dowolnym formacie.
Weryfikacja zarówno numerów NIP jak i VAT UE.
Wstępna weryfikacja poprawności NIP (suma kontrolna oraz ilość znaków).
Archiwizowanie raportów w aplikacji.
Wysyłka informacji o zakończeniu weryfikacji i podsumowania raportu emailem.
Automatyczne generowanie oficjalnych potwierdzeń generowanych przez bazy danych Ministerstwa Finansów (w formie „print screenów”) - dokumentowanie dochowania należytej staranności.
Praca programu „w tle” - nie wykorzystuje komputerów/serwerów Klienta.
Prosty i czytelny interfejs.
Pełne wsparcie techniczne.
Stały dostęp do programu – można weryfikować kontrahentów o dowolnej porze.
Oszczędność czasu.
Gotowy raport pdf/excel oraz print screeny do każdego numeru stanowią istotny dowód w przypadku kwestionowania przez organy rozliczeń VAT.
Możliwość korzystania z konta firmy przez kilku użytkowników.
Ciągła aktualizacji oprogramowania i możliwość uzyskania nowych funkcjonalności.
Dostęp do aplikacji z każdego miejsca i w każdym czasie – wystarczy dostęp do Internetu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy do limitu sprawdzeń liczą się wszystkie numery NIP/VAT UE, czy tylko numery unikalne?
W ramach jednego sprawdzenia liczą się wyłącznie numery unikalne (numery dublowane nie wpływają na limit sprawdzeń).


Czy wstępna weryfikacja NIP pod względem sumy kontrolnej i ilości znaków wpływa na limit sprawdzeń?
Nie, wstępna weryfikacja pozwala na automatyczną weryfikację NIP po względem technicznym i jest ona bezpłatna – nie wpływa na ilość sprawdzeń.


Czy wygenerowany raport można zapisać na dysku?
Tak, raport można pobrać zarówno w formacie PDF jak i Excel, a także po zakończonym procesie otrzymają Państwo emaila z podsumowaniem raportu i informacją skąd można go ściągnąć.


Czy do programu można wkleić dane w dowolnym formacie?
Tak, w przypadku numerów NIP program dokona ich automatycznego przeformatowania do właściwego formatu (można np. przekleić kolumnę z excela, numery NIP mogą mieć myślniki pomiędzy znakami, spacje). W przypadku numeru VAT UE program przyjmie pliki w takim formacie jakim zostały wysłane i wyłącznie oddzieli je od siebie.


Jak długo trwa weryfikacja?
Obecna infrastruktura pozwala na weryfikację ok. 180 numerów na minutę (przykładowo weryfikacja 10000 unikalnych numerów będzie trwała ok. 1 godziny).


Czy trzeba instalować jakieś programy?
Nie, program nie wymaga instalowania na komputerze jakichkolwiek programów. Cały proces realizowany jest online.


Czy po rozpoczęciu procesu można wyłączyć stronę/komputer?
Tak, po zainicjonowaniu procesu, program automatycznie dokończy weryfikować i wyśle email z gotowym raportem. Po ponownym wejściu na stronę raport będzie możliwy do pobrania.


Czy pliki JPK są przechowywane przez program?
Zapewniamy pełną poufność przesłanych danych. Po wgraniu pliku JPK, program zaciąga wyłącznie numery NIP, pozostałe dane nie są nigdzie zapisywane i są natychmiast usuwane. Nawet administrator nie ma wglądu do przesłanych plików JPK, natomiast wejście na konto możliwe jest wyłącznie po wcześniejszej zmianie hasła – do wglądu jest możliwy więc wyłącznie raport dotyczący poprawności numerów.


Masz pytania? Napisz do nas.


Janina Fornalik
Partner, doradca podatkowy
tel. (+48) (22) 322 68 88
Mob. (+48) 660 440 141
janina.fornalik@mddp.pl
Jakub Ziętek
Starszy konsultant
tel. (+48) (22) 322 68 88
jakub.zietek@mddp.pl